2019 Swain County Fair Youth Livestock Show Winners & Volunteers

— Written By and last updated by Image of a rabbitImage of a rabbit Image of chickensImage of sheep

Rabbit Show:

  • 1st Place Holland Lop Doe and Best of Show: Kosi Wilmot
  • 2nd Place Holland Lop Doe: Heidi Ammann
  • 1st Place Holland Lop Buck: Kosi Wilmot
  • 1st Place Netherland Dwarf Buck: Kosi Wilmot

Poultry Show:

  • 1st Place Bantam and Best of Show: Abby Lancaster
  • 2nd Place Bantam: Lilly Lancaster 
  • 3rd Place Bantam: Heidi Ammann
  • 1st Place Standard: Kosi Wilmot
  • 2nd Place Standard: Korbin Taylor
  • 3rd Place Standard: Kosi Wilmot

Market Hog Show: 

Conformation Class Winners:

Class 1:

  • 1st Place: Randall Griggs

Showmanship Class Winners:

  • Grand Champion Junior Showman: Randall Griggs

Market Lamb Show:

Costume Class Winners:

  • Breckyn Cochran
  • Killian Taylor

Conformation Class Winners:

Class 1:

  • 1st Place: Ben Holland
  • 2nd Place: Barrett Holland
  •  3rd Place: Camryn Cunningham

Class 2:

  • 1st Place: Heidi Brogden
  • 2nd Place: Caroline Deal
  • 3rd Place: Kenleigh Deal
  • Participation: Noah Lambert and Reagyn Cochran

Class 3:

  • 1st Place: Elliott Engelking
  • 2nd Place: Abigail Angel

Class 4:

  • 1st Place: Addie Deal
  • 2nd Place: Reagyn Cochran

Class 5:

  • 1st Place: Sydney Lambert
  • 2nd Place: Kadin Taylor

Class 6:

  • 1st Place: Kadin Taylor
  • Grand Champion Market Lamb: Kadin Taylor
  • Reserve Champion Market Lamb: Sydney Lambert

Showmanship Class Winners:

  • Cloverbud Age (5-8 Year Olds *note this age group does not receive placings)
    • Kenleigh Deal
    • Ben Holland
  • Junior Age (9-13 Year Olds)
    • Grand Champion Junior Showman: Kadin Taylor
    • Reserve Champion Junior Showman: Heidi Brogden
    • Participation: Noah Lambert, Caroline Deal, Addie Deal, Camryn Cunningham, Elliott Engelking, Barrett Holland, Abigail Angel, Reagyn Cochran
  • Senior Age (14-18 Year Olds)
    • Grand Champion Senior Showman: Sydney Lambert

Market Steer Show:

Conformation Class Winners:

Class 1:

  • 1st Place: Cayden Hunter
  • 2nd Place: Braxton Deal
  • Grand Champion Market Steer: Cayden Hunter
  • Reserve Champion Market Steer: Braxton Deal

Showmanship Class Winners:

  • Junior Age (9-13 Year Olds)
    • Grand Champion Junior Showman: Cayden Hunter
    • Reserve Champion Junior Showman: Braxton Deal
    • Participation: Noah Lambert

Dairy Steer Show:

Conformation Class Winners:

Class 1:

  • 1st Place: Sydney Lambert

Showmanship Class Winners:

  • Senior Age (14-18 Year Olds)
    • Grand Champion Senior Showman: Sydney Lambert 

Beef Heifer Show:

Conformation Class Winners:

Class 1:

  • 1st Place: Reagyn Cochran

Class 2:

  • 1st Place: Kendall Taylor
  • 2nd Place: Lyra Fox
  • Grand Champion Beef Heifer: Kendall Taylor
  • Reserve Champion Beef Heifer: Lyra Fox

Showmanship Class Winners:

  • Junior Age (9-13 Year Olds):
    • Grand Champion Junior Showman: Lyra Fox
    • Reserve Champion Junior Showman: Kendall Taylor
    • Participation: Reagyn Cochran

Livestock Show Volunteers and Staff:

  • Laura Elmore
  • Blake and Beth Fox
  • Heather Gordon
  • The Coggins Family
  • Avery and Patti Jo Taylor
  • Danny and Krista Lambert
  • Shannon and Holli Taylor
  • Alan and Shaylina Cochran
  • Anthoney and Melissa Vaughn
  • Dee Decker
  • Shelby Cook
  • Creeden Kowal
  • Toby Sorrells
  • Joe and Devon Deal
  • Ethan Fortner
  • Nathan Woods
  • Rebecca Ammann

Image of a cow Image of a cow Image of a cow Image of a sheep Image of a sheep Image of kayden Image of kendall Image of Kendall Image of Korbin Image of Lambert Image of Lambert Image of Reagyn Image of sheep Image of sheep Image of sheepImage of chickensImage of chickensImage of a pigImage of a rabbitImage of a chicken

Be sure to check out our Swain County Agricultural Fair Facebook page for more pictures from this year’s fair!